Aká je tá najlepšia práčka? Veľký test pračiek v roku 2024!

Hľadáte kvalitnú a spoľahlivú práčku ktorá sa vám nezanesie a vydrží niekoľko rokov? Ak máte problém s odhadnutím kvality ste na správnom článku. Pretože práčka je spotrebič ktorý keď si kupujeme tak každý chce aby mu tento spotrebič vydržal čo najdlhšie. Je to spotrebič na dlhodobú investíciu no avšak často sa stáva že po zakúpení menej kvalitného modelu ste o pol roka tam kde ste boli na začiatku. Pretože veľa ľudí nedokáže odhadnúť kvalitu a v takom prípade sa vám to celé skomplikuje. V tomto článku vám dáme rady a tipy na nákup tej najlepšej práčky. Poradíme vám s nákupom a v závere si ukážeme rebríček 10 najlepších práčok podľa nášho testu.

Ako vybrať práčku?

Ak sa vám pokazí práčka tak si určite chcete ako novú práčku kúpiť nejakú kvalitnú a spoľahlivú. Pretože každá práčka vám vaše veci vyperie avšak výsledok vášho prania nemusí stáť za to. Na trhu je v dnešnej dobe veľmi rozsiahla ponuka pračiek tak ktorú teda vybrať. Treba si dávať pozor na niektoré parametre. Dôležitý je určite komfort pri používaní a vlastnosti, funkcie ktorá pračka poskytuje. Na aké parametre sa teda treba zamerať?

Práčka s vrchným alebo predným plnením?

V prvom rade si treba ujasniť či by ste chceli práčku s predným alebo vrchným plnením. Obe majú svoje výhody, dôležité je aj umiestnenie.

Predné plnenie – Je to najrozšírenejší a najznámejší druh práčky. Keďže tieto práčky sú predne plnené môžete si ich zakomponovať aj ako súčasť kuchyne. Tento tip práčky potrebuje taktiež aj viac priestoru avšak to záleží od veľkosti bubna. Tieto práčky sú zvyčajne väčšie ako vrchom plnené práčky. Tým pádom že sú tieto pračky zvyčajne väčšie aj kapacita vecí ktorá sa do bubna vojde bude väčšia od vrchom plnenej práčky. Zvyčajne rozmery týchto pračiek sú: 60 x 85 x 60 cm.

Náš tip: Všetky dôležité informácie o práčkach s predným plnením nájdete tu.

Vrchom plnené práčky – Výhodou týchto pračiek je že sú zvyčajne menšie ako s vrchným plnením zaberajú tak menej miesta. Hodia sa viac do kúpeľní keďže sa otvárajú z hora a nie z predu. Ďalšou výhodou je že nepotrebujú žiadne miesto naviac na otvorenie dvierok pred bubnom. Avšak majú tú nevýhodu že na vrch nemôžete nič položiť, ako napríklad sušičku. Vybratie prádla z tohto tipu pračky je taktiež o niečo jednoduchšie pretože sa nemusíte zohýnať. Zvyčajne rozmery týchto pračiek sú: 85 x 40 x 60 cm.

Kapacita

Kapacita práčky je dôležitým kritériom pri výbere tohto spotrebiča. Avšak, voľba správnej kapacity závisí od potrieb a požiadaviek každej domácnosti. Kapacita práčky sa meria v kilogramoch a označuje taktiež maximálny objem bielizne, ktorý je možné v jednom cykle vyprať. Napríklad, menšia kapacita okolo 6 kg je vhodná pre jednotlivca alebo malú domácnosť, zatiaľ čo väčšia kapacita okolo 9 kg je ideálna pre rodinu s deťmi. Takže, kapacita práčky je dôležitá pre efektívne vypranie väčšieho množstva bielizne naraz a taktiež ušetrenie času a energie. Avšak, je dôležité brať do úvahy veľkosť a dostupný priestor pre umiestnenie práčky v domácnosti. Správne zvolená kapacita taktiež poskytuje pohodlie pri praní a optimálnu využiteľnosť tohto spotrebiča.

Tip na produkt:

LG LSWD100E

  • Práčka so sušičkou 2v1
  • Na jednu várku prania až 12 kg bielizne
  • Výborná úsporná trieda A
  • Je veľmi tichá
  • Je vybavená možnosťou párovania cez wifi
  • Taktiež má k dispozícii mobilnú aplikáciu
  • Obsahuje množstvo funkcií

Programy a funkcie

Programy a funkcie práčky sú dôležité pre rôznorodé a efektívne pranie bielizne. Práčky ponúkajú široký výber programov, ako napríklad program na bavlnu, syntetiku, jemné tkaniny, vlnu taktiež program na rýchle pranie, ale aj program na odstraňovanie škvŕn. Avšak, moderné práčky ponúkajú taktiež pokročilé funkcie, ktoré zvyšujú ich účinnosť. Medzi tieto funkcie patrí možnosť nastavenia teploty vody, rýchle ožorenie, alebo možnosť odloženého štartu. Takže, práčka s dostatočným počtom programov a funkcií ponúka väčšiu flexibilitu a umožňuje prispôsobenie prania podľa konkrétnych potrieb a typov bielizne. Avšak, treba tiež zvážiť spotrebu energie a vody pri výbere programu. Moderné práčky taktiež disponujú inteligentnými senzormi, ktoré automaticky prispôsobia spotrebu energie a vody v závislosti od množstva bielizne. Dôležité je teda zvážiť rôzne programy a funkcie práčky a vybrať takú, ktorá zodpovedá konkrétnym potrebám a preferenciám každej domácnosti.

Mobilná aplikácia a wifi na práčke

Niektoré značky práčok majú aj mobilnú aplikáciu. Ako napríklad Bosch je to aplikácia Home Connect. Táto aplikácia vám oznámi kedy kedy pračka začala alebo ukončila úkon prania alebo vám odporučí optimálny program a veľa ďalších funkcií. K Dispozícii je aj funkcia i-DOS ktorá vám automaticky dávkuje prací prášok tak ušetrí váš čas aj peniaze. Tento systém je veľmi presný a po praní nebudete mať zvyšky pracieho prášku na bielizni. S mobilnou apkou súvisí aj wifi na ktoré sa práčka pripojí a pomocou aplikácie si práčku s vašim smartfónom spárujete.

Energetická trieda

Energetické triedy práčky sú dôležité pri výbere spotrebiča, pretože ovplyvňujú jeho energetickú účinnosť. Práčky s vyššou energetickou triedou, ako napríklad trieda A+++ sú veľmi úsporné a šetrné k životnému prostrediu, pretože spotrebujú menej energie a vody. Takže, práčka s lepšou energetickou triedou môže výrazne znížiť vaše náklady na energiu a prispievať k ochrane životného prostredia.

Práčka a sušička 2v1

Sušička a práčka 2v1 je praktickým riešením napríklad pre malé domácnosti, ktoré nemajú dostatok miesta na oddelené spotrebiče. Taktiež, toto kombinované zariadenie šetrí čas a energiu, pretože umožňuje okamžite sušiť vyprané prádlo bez potreby prenášať ho medzi spotrebičmi. Avšak, treba zvážiť, že kapacita sušičky a práčky 2v1 je obmedzená a nemusí byť dostatočná pre väčšie množstvo bielizne. Takže, toto kombinované zariadenie je ideálne pre jednotlivcov alebo menšie rodiny s menším objemom prádla.

Rebríček top 6 vrchom plnených pračiek:

WHIRLPOOL

vrchom pl.

HOOVER

Ecowash

Pico mini

WHIRLPOOL

TDLR6040L

Práčka

ELECTROLUX

AEG

práčka

Rebríček top 6 predom plnených pračiek:

práčka

WHIRLPOOL

SAMSUNG

WW60A3120BE

/LE

BOSCH

WGB256A0BY

SAMSUNG WW 

Práčka BEKO

WHIRLPOOL

práčka so suš

 

 

One thought on “Aká je tá najlepšia práčka? Veľký test pračiek v roku 2024!

Comments are closed.