Ako si vybrať kávovar? Veľký test kávovarov v roku 2024!

Máte problém s výberom kávovaru? Chceli by ste si kúpiť kávovar ale neviete aký? Máte problém s odhadnutím kvality a životnosti kávovaru? Máte už dosť zalievania kávy rýchlovarnou kanvicou? Alebo si len skratka chcete dopriať moderný kávovar? V tomto prípade sa vám v tomto článku pokúsime pomôcť s výberom kávovaru a v závere vyberieme tie najlepšie kávovary.

Prečo práve kávovar?

Ak ste kávičkár, tak si určite potrpíte na dobrej a kvalitnej káve, ktorá musí byť dobrej odrody ale hlavne aj príprava samotnej kávy je veľmi dôležitá. Avšak dnes už za dobrou kávou nemusíte cestovať do kaviarní ale viete si ju urobiť z pohodlia domova. Ak máte ten správny kávovar dokážete si pripraviť kávu ktorá sa určite vyrovná aj káve pripravenej v kaviarni od baristu. Teda ak si takúto kávu chcete spraviť aj vy v pohodlí domova je nutné si zaobstarať kvalitný kávovar pre dokonalý zážitok za každej pripravenej kávy.

Náš tip: Nakupujte kávovary v kvalitných a overených e-shopoch: Fuego.sk, Planeo.skKlarstein.sk,

Ako vybrať kávovar?

Dnes už príprava dobrej kávy nie je žiadna veda a nemusíte byť na to odborníci. Dnes už na internete nájdete kávovary ktoré za vás urobia dobrú kávu bez vášho pričinenia a takmer žiadnej námahy. V dnešnej dobe je už množstvo dizajnov kávovarov a viete si nájsť taký ktorý vám perfektne bude pasovať do interiéru kuchyne. Preto sme si pre vás pripravili tento článok aby ste sa ľahšie orientovali vo svete kávovarov, a aby ste si dokázali vybrať ten správny. Popíšeme si cenové kategórie, typy kávovarov a nakoniec si ukážeme náš vyber tých najlepších.

Aký druh kávy pijete?

Určite si musíte položiť aj otázku: Aký kávy pijete? Či máte v obľube latte, cappuccino alebo iba klasické espresso. Pri výbere kávovaru musíte dbať práve na túto otázku a vybrať kávovar práve podľa toho aký ľudia si na ňom budú pripravovať kávu, pretože každý máme iné chute a každý má rád niečo iné, ak máte kolegov v práci, alebo členov v domácnosti ktorý pijú rozličnú kávu, vtom prípade hľadajte univerzálny kávovar ktorý svojou funkčnosťou dokáže vyhovieť každému používateľovi ako napríklad nejaký kapsulový kávovar pri ktorom si nájdu využitie aj vaše deti a môžu si na ňom pripraviť horúcu čokoládu alebo ľadový čaj. Vo svete kávovarov si určite viete nájsť ten pravý pre vás.

Rozdelenie kávovarov:

V dnešnej dobe poznáme veľa druhov kávovarov no mi si povieme o piatich základných ktoré najčastejšie zoženiete na e-shopoch alebo v obchodných domoch

Kávovar na kapsuly

Ak máte radi kávu bez čakania tento druh kávovaru je práve pre vás, kapsulu iba jednoducho vložíte do stroja a behom chvíľky je káva automaticky bez takmer žiadnej námahy hotová. Na tieto kávovary sa kávičkári pozerajú tak trochu cez prsty, avšak za posledné roky prešli tieto kávovary modernizáciou a veľkými zmenami. Takmer každý kávovar tohto druhu ma zahrnutý vo výbave aj napeňovač mlieka. Všetko dôležité o kapsulových kávovaroch nájdete tu.

Pre koho je kapsulový kávovar vhodný?

Tento kávovar je vhodný napríklad pre ľudí ktorý hľadajú, rozmanitosť chuti a praktické používanie. V rozľahlom výbere kapsúl nájdete rôzne druhy káv a jedna z nich určite bude tá pravá pre vás. Tento kávovar osloví aj deti vynikajúcou horúcou čokoládou. Vďaka svojími malými rozmermi nie sú náročné na priestor a sú výborné ako prvé kávovary.

Náš tip: Nakupujte kávovary v kvalitných a overených e-shopoch: Fuego.sk, Planeo.skKlarstein.sk,

Pákový kávovar

Pákové kávovary sú stvorené pre milovníkov espressa, pre ľudí pre ktorých je postup rovnako dôležitý ako samotné vychutnávanie kávy. Na rozdiel od automatických kávovarov väčšina pákových nemajú zabudovaný zásobník na kávu a tak si zomletú kávu musíte vložiť do sitka na držiaku a pomocou páky držiak nasadíte na samotný prístroj. Z tohto dôvodu ma tento kávovar názov pákový pri ktorom si vašu kávu musíte zomlieť a až potom vychutnávať. Avšak si chcete pripravovať kvalitné espresso musíte sa vyhýbať kávovarom s tlakom 3,5 baru, pretože ich súčasťou nie je čerpadlo. Tlak čerpadla by mal byť minimálne 9 barov.

Pre koho je pákový kávovar vhodný?

Pri pákovom kávovary máte kompletnú kontrolu pri príprave vašej kávy a dokážete si tak otestovať a samozrejme aj zlepšiť vaše baristické schopnosti. Určite údržba kávovaru a príprava kávy sú časovo taktiež náročnejšie avšak výsledok stojí za to. Veľkou výhodou je aj cena ktorá pretože je oproti automatickým kávovarom nižšia.

Automatický kávovar

Tento druh kávovaru je asi najpopulárnejší je jednoduchý na obsluhu a máte záruku vždy dobre pripravenej kávy. Má vo väčšine prípadov zabudovaný zásobník na vodu a taktiež zabudovaný mlynček na kávu ktorý vám pred prípravou sám kávu namelie vďaka čomu vám kávovar pripraví dokonale čerstvú kávu a samozrejme automatický kávovar je vybavený aj napeňovačom mlieka. Mnohé z týchto kávovarov sú taktiež vybavené samočistiacou funkciou. Kávovar si dokážete taktiež nastaviť tak aby sa vám ráno zapol a spolu s vašim budík kom sa začne vo vašej domácnosti šíriť vôňa čerstvej kávy.

Náš tip: Všetko dôležité o výbere automatického kávovaru najdete tu

Pre koho je automatický kávovar vhodný?

Ak chcete bezstarostne dokonale pripravené espresso, v tom prípade je tento kávovar skvelou voľbou. Stačí si nastaviť aký typ kávy chcete a aké pomery surovín vo vašej káve chcete a váš kávovar vašu kávu bezstarostne každé ráno spraví za vás. Treba však rátať s vyššou cenou.

Prekvapkávací  kávovar

Ak napríklad hľadáte kávovar ktorý by dokázal pripraviť väčšie množstvo kávy za nižšiu cenu tak by tento kávovar mohol byť určite práve pre vás. Tento kávovar bol kedysi súčasťou mnoho domácností avšak s príchodom moderných automatických kávovarov sa postupne menej objavuje v slovenských domácnostiach. Ako prekvapkávací kávovar funguje? Jednoducho, vriaca voda prekvapkáva z vrchu na spodnú časť nádoby s tím že preteká cez sitko alebo papierový filter v ktorom je umiestnená rozmletá káva. Ak bude káva zomletá na hrubšie káva bude vo výsledku slabšia, avšak ak káva bude zomletá na jemno výsledná káva bude silnejšia.

Pre koho je kávovar na prekvapkávanú kávu vhodný?

Ak vám nevadí že nejde o pravé espresso a káva nie je tak výrazná a máte časté a početné návštevy a chcete si len posedieť pri káve, v tom prípade je tento kávovar skvelou voľbou. Väčšie množstvo kávy, kompaktnejšie rozmery a výhodná cena, to robí z prekvapkávača stále obľúbený kávovar.

Mokka kávovar

Táto kanvička sa skladá z troch dielov do spodného nalejete vodu, do zásobníka vo vnútornej časti nasypete stredne hrubo zomletú kávu odkiaľ bude horúca voda vyvierať a stekať do zásobníka kde už budete mať pripravenú lahodnú kávu a s treťou časťou sa táto kanvička priskrutkovaním uzavrie. Káva na tomto kávovare sa klasický pripravuje na sporáku či už plynovom alebo elektrickom. Káva z mokka kanvičky je veľmi výrazná a silná a je známa pre svoj vysoký obsah kofeínu.

Pre koho je mokka kávovar vhodný?

Ak hľadáte kávovar za výbornú cenu ktorý vám pripraví kávu s originálnou a silnou chuťou, je nenáročný na údržbu a skladovanie a navyše vás poteší originálnym dizajnom, v tom prípade si tento kávovar zamilujete.

Náš výber tých najlepších:

Automatické kávovary:

DELONGHI ECAM 22.115.B

 

 

 

 

 

 

 

 

MIELE CM 5710

 

Baristomat 2 v 1 plne automatický kávovar

 

 

SIEMENS EQ.700 integral TQ705R03

 

SIEMENS EQ.700 integral TQ707R03

 

 

Náš tip: Nakupujte kávovary v kvalitných a overených e-shopoch: Fuego.sk, Planeo.skKlarstein.sk,

Pákové kávovary:

Arabica Comfort, kávovar 

Libeica, espresso kávovar

 

SAGE SES878BTR

 

DE’LONGHI EC230BK

 

SENCOR SES 4050SS-EUE3

 

Prekvapkávacie kávovary:

Aromatica II Duo kávovar

 

Aromatica X kávovar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arabica kávovar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Craft Coffee kávovar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Caldetto kávovar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náš tip: Nakupujte kávovary v kvalitných a overených e-shopoch: Fuego.sk, Planeo.skKlarstein.sk,

Kapsulové kávovary:

KRUPS NESCAFÉ Dolce Gusto (KP440E31)

 

BOSCH Tassimo My Way 2 (TAS6503)

 

DELONGHI EN510.B


 

Passionata 20 espresso kávovar 20 barov

 

KRUPS NESCAFE DOLCE GUSTO INFINISSIMA KP 170110


 

Mokka kávovary:

BIALETTI BRIKKA MOKA INDUCTION CIERNY 4 SALKY


 

Kávovar BIALETTI VENUS KLASIK

 

BIALETTI SET MINI EXPRESS INDUCTION 2 SAL. CIERNA + 2 POH