Najlepšie matrace pre najkvalitnejší spánok. Ako ich vybrať? (test+recenzie)

Každý potrebuje dobrý, pohodlný a kvalitný spánok. Bez kvalitného spánku človek skratka nemôže fungovať. No pre to aby ste dosiahli kvalitný spánok, závisí od toho viac vecí. No najviac to záleží na kvalitnom matraci. Bez kvalitného matraca by váš spánok určite nevyzeral podľa vaších predstáv. Ak matrac nieje dostatočne dobrý a kvalitný v tom prípade vás môžu potrápiť aj zdravotné problemy. Každý sa predsa chce zobúdzať do nového dňa oddýchnutý a zrelaxovaný, a nie dolámaný a unavený. Preto vám v tomto článku dáme rady a tipy pre kúpu najlepšieho matraca. Taktiež sme si pre vás pripravili rebríček najlepších matracov na trhu.

Ako vybrať matrac?

Spánok by mal byť pohodlný a uvoľňujúci. Kvalitný spánok je dosť diskutovaná téma a závisí tu hlavne na preferenciach jednotlivca. Každému vyhovuje niečo iné, káždý má iný spánkový režim a niekto spí dlhšie niekto kratšie. No pre dobrý spánok je kvalitný matrac veľmi potrebný. S nekvalitným matracom môžu byť taktiež spojené aj zdravotné problémy, preto si treba uvedomiť že aj matrac ma vplyv na naše zdravie. Avšak ako si vybrať správny matrac? Trh s matracmi je dnes veľmi rozmanitý a na trhu sa nachádza naozaj veľa matracov. Preto mnoho spotrebiteľov ani netuší podľa čoho ten matrac vybrať, avšak všetky potrebné informácie sa dozviete v tomto článku.

Prečítajte si náš článok o Posteliach:

Najdete tu všetky potrebné informácie o výbere postele

Náš tip: Nakupujte detské postele v kvalitných a overených e-shopoch: Wilsondo.sk, Kondela.sk, TPD.sk

Tvrdosť matraca

Tento parameter je mimoriadne dôležitý, musíte ozaj dbať na to akú tvrdosť matraca si vyberiete. Každý človek má iné preferencie no základom je aby nebol matrac príliš mäkký ani priliš tvrdý. Pri výbere tvrdosti matraca taktiež platí základné pravidlo, čím má človek vyššiu hmotnosť tým tvrdší matrac by si mal zaobstarať, naopak ľudia s nižšou hmotnosťou by si mali zaobstarať skôr mäkkši matrac. Aké sú tvrdosti matracov?

 • Tvrdosť T1 – Tieto matrace sú vhodné pre ľudí staršieho veku, alebo pre ľudí s nízkou hmotnosťou. Taktiež sa použivajú len na občasné prespanie. Sú označované ako veľmi mäkké matrace
 • Tvrdosť T2 – Sú veľmi elastické prispôsobujú sa tvaru tela a chrbtici. Tento level tvrdosti je taktiež obľúbený u žien. Sú označované ako mäkké matrace.
 • Tvrdosť T3 – Sú to vyššie matrace a obsahujú viac vrstiev plnenia. Tieto matrace preferuju viac muži ale aj ženy. Kto preferuje spanie na boku tieto matrace sú pre vás. Sú označované ako stredne tvrdé matrace 
 • Tvrdosť T4 – Tieto matrace sú vhodné pre ľudí s vyššou hmotnosťou. Sú stavané takzvane pre  statných mužov. Sú označované ako tvrdé matrace.
 • Tvrdosť T5 – Tieto matrace sú určené pre ľudi s vysokou telesnou váhou alebo s obezitou. Sú označované ako veľmi tvrdé matrace.
 • Obojstranné matrace – Veľmi zaujimavá a dobrá voľba pretože na oboch stranách je iná tvrdosť. Sú to vyššie matrace a sú označované ako univerzálne matrace.

  Rebríček matracov:

  Matrace set 2 ks TAMIA

  Matrac, 160×200, MAGDALI

  Matrac, penový, 180×200, BE TEMPO 30 NEW

  BABYMATEX Matrac Carpathia 120 x 60 x 10 cm

  Matrac, penový, 180×200, BE KATARÍNA 10 NEW

  Matrac, pružinový, 90×200, BE PALMEA NEW

  Matrac, penový, 90×200, BE SILVERHARD

Materiál výplne

Na trhu sa náchádza veľa materialov tie základne sú pena, latex a pružiny. No výrobcoviac vám chcú zaručiť čo najväčší komfort preto vyrábaju rôzne variacie základných materiálov. Z dôvodu že je ich na trhu veľa vám všetky s ktorými sa môžete stretnúť predstavíme.

Studená pena

Studená pena obsahuje veľké póri, vďaka ktorým je matrac dobre priedušný a odvádza teplo. Táto pena je taktiež kombinovateľná s lenivou penou. Tieto matrace majú dlhú životnosť, sú elastické a tvarovo stále.

Bio pena

Bio penové matrace sú vyrábané na báze surovín z prírodných olejov naopak obyčajné matrace sú vyrábané z ropných surovín. Vďaka tímto olejom majú matrace vyššiu elasticitu, tvarovú stálosť a krásne tvarujú postavu.

Viskoelastická pena

Ide o unikátny typ peny ktorá mení svoju tvrdosť podľa teploty. Po kontakte s telesným teplom sa pena prispôsobý telu. Vďaka tomu si užijete kvalitný spánok bez polesti chrbta a neprijemností. Taktiež má pozitívny vplyv na krvný obeh. Vďaka tomu že sa vracia do svojho pôvodného stavu pomaly, nedochádza protitlaku a zabraňuje sa tak preležaninám.

Latex

Zvyčajne sú vyrabané zo zmesi prirodného a umelého latexu teda kaučuku. Sú veľmi mäkké a pružné.

Tempur

Tieto matrace majú vysokú úroveň elasticity. Flexibílne sa dokáže prispôsobiť tlaku a teplote. Vďaka tomu dokonale stabilizuje chrbat a kĺby. Tento matrac vstrebe vašu telesnú váhu a rovnomerne ju rozloží po ploche. Tento materiál je taktiež prezívaný NASA pena.

Gelové

Do týchto matracov sú uložené špeciálne gélove prvky, ktoré vytvárajú akupresúrne body. Vďaka tomu sa počas spánku vaše svalstvo dokonale uvoľní.

Pružinové

V dnešnej dobe sa používajú na tieto matrace veľmi kvalitné pružiny ktoré su spajáne perami ktoré zabezpečia to aby sa pružiny neuvoľnili. Sú veľmi priedušné a majú dobrú spätnú odozvu na pohyb tela.

Taštičkové pružiny

Výplňou týchto matracov sú malé pružiny uložené do takzvaných taštičiek. Tieto matrace zaručujú dokanlé rozloženie hmotnosti a relax.

Naš tip: Nakupujte matrace v kvalitných a overených e-shopoch:

TPD.sk

Kondela.sk

Wilsondo.sk

One thought on “Najlepšie matrace pre najkvalitnejší spánok. Ako ich vybrať? (test+recenzie)

Comments are closed.