Sedačky alebo všetko čo o nich potrebujete vedieť!

Tak ako to je so sedačkami? Je kus nábytku ako každý iný? Rozhodne jednoznačne nie. V každej jednej izbe je jedná časť nábytku dominantná ako napríklad v kuchyni chladnička, v spálni posteľ alebo práve v obývačke sedačka. Pri výbere sedačky musíte dbať na viacero faktorov pretože to nie je len hocijaký kus nábytku. Po dlhom dni v práci si naňho radi sadneme alebo ľahneme, ležíme na ňom pri pozeraní dobrého filmu. Skratka na ňom trávime veľa času. To znamená že výber nesprávneho, nekvalitného alebo len zle farebne zladeného s okolitým prostredím by narúšalo harmóniu v domácnosti a celkový dojem z vašej obývačky. V tomto článku vám vyjasníme všetko čo by ste chceli vedieť ukážeme si všetky druhy sedačiek. Taktiež vám dáme rady a tipy na samotný nákup a vypíšeme si nejaké z tých najlepších sedačiek. Preto ak ste mali nejaké otázky o výbere v tomto článku vám ich radi zodpovieme.

Sedacie súpravy

Sedacie súpravy sú výbornou možnosťou pre kvalitné a pohodlné posedenie. Určite budete chcieť aby pôsobila dominantne. Preto si treba vyberať takú ktorá má robustné a kvalitné prevedenie, konštrukciu a taktiež kvalitný materiál. Tieto súpravy vám určite zaberú viac priestoru, avšak o to viac vám toho tieto sedacie súpravy ponúknu na sedenie. V menších bytoch vám to určite ukrojí z priestoru avšak to sú základné požiadavky kvalitnej komfortnej a dominantnej sedacej súpravy.

Pri vyberaní sedacích súprav je veľmi dôležitý materiál. Je dobré si sedačku vyskúšať skôr než si ju objednáte z dôvodu aby ste otestovali či je materiál dostatočne kvalitný. Pri látkových povrchoch sa stane, že čalúnenie sa časom opotrebuváva, avšak je to úplne normálne. Pre dlhšiu životnosť existujú antiabsorpčné a odolné textílie. Koža naopak potrebuje z času na čas údržbu či už ide o klasický pravú kožu alebo umelú takzvane technickú kožu. Pre viac informácií o sedacích súpravách si pozrite náš článok: Ako si vybrať sedaciu súpravu?

Náš tip:

Nakupujte v kvalitných a overených e-shopoch: Kondela.sk, Merkurymarket.sk, 4home.sk nájdete v nich sedačky bytové doplnky.

Sedačky do L

Tento typ sedačky sa hodí ako aj do veľkého tak aj do malého bytu. Pri výbere veľkosti tú záleží na počte ľudí ktorý žijú v jednej domácnosti, alebo na tom aké početné návštevy budete mávať. Taktiež dosť záleží od veľkosti miestnosti, alebo teda obývačky v ktorej bude sedačka umiestnená. Sedačka je v tvare L a tak akom aj v písmene L tak aj tu je jedno rameno sedačky dlhšie než to druhé. Výhoda tohto tvaru sedenia je že vďaka svoju tvaru do L vám umožní túto sedačku umiestniť do rohu miestnosti a tak bude sedačka krásne lícovať steny izby.

Jednoznačne sa táto sedačka stane dominantou izby a zlepší celkový dojem a dizajn obývačky. Tento typ sedačky sa taktiež bude vynímať tak ako v rohu tak aj v strede obývačky. Dokážete si z nej taktiež spraviť nejakú tu priečku na oddelenie napríklad, obývačku od kuchyne. Niektoré sedačky do L sa taktiež dokážu rozpojiť. To znamená že si z tohto typu sedačky dokážete spraviť dve nezávisle sedačky. Úložný priestor je taktiež dôležitá vec. Zväčša sa úložný priestor nachádza pod kratším ramenom. Avšak to určite nie je pravidlom záleží to najmä od výrobcu.

Sedačky 3+2+1

Tento druh sedačiek je stará známa klasika, avšak určite tento druh sedenia bude populárny ešte veľmi dlho. Ide o klasiku, je to nábytok s ktorým sa dá výborne manévrovať, a ktorý si dokážete zariadiť podľa vlastných predstáv. Aj preto sú také populárne a niet sa čo čudovať. Je tu taktiež možnosť pre menšie byty kedy si ľudia obľúbili iné typy. Hovoríme tu o menších bytoch kde sú vhodné typy ako napríklad: 3+2 alebo 3+1+1. V dnešnej dobe sú obchody a e-shopy celkovo preplnené sedačkami, a sedačky 3+2+1 nie sú výnimkou. Tieto sedačky sa vyrábajú a teda základom je látkové čalúnenie. Určite sa nájdu aj niektoré kúsky z kože ale zvyčajne je to látka z ktorej sa tieto sedačky vyrábajú.  Zväčša ide o klasicky jednofarebné sedačky avšak sú aj vzorované ktoré už nie sú moderné a vychádzajú z trendu.

Keďže ide o kombináciu troch sedačiek musíte už pri výbere mať premyslené ako tento typ sedačiek umiestnite. Touto klasikou určite nič nepokazíte. Tak ak sa vám nehodia do obývačky napríklad sedačky do L alebo U tieto klasické sedačky 3+2+1 budú skvelou voľbou.

Výber najlepšieho produktu z každej kategórie sedačiek:

RIVER

SEGORIA

LUX

Hugo 321
Kreslo

Mari

URGO

RIVER

URASON

Sedačky do U

Ak ide o miestnosť s priestrannejším priestorom, v tom prípade vám určite odporúčame sedačku v tvare U. Táto sedačke určite zaberá viac priestoru ako sedačka v tvare L. Z toho dôvodu je často robená na mieru, pretože do menších bytov si tieto sedačky vyžadujú atypickešie  riešenia. Je to hlavne z dôvodu výmery priestoru. Hovoríme tu o systémových sedačkách. Ktoré sú ako skladačky zložené z rôznych častí, umožnia tak jednoduché manévrovanie v priestore.

Sedačka v tvare U poslúži taktiež aj výborne ako priečka medzi kuchyňou a obývačkou. Vyrábajú sa s čelami rôznych veľkostí a tak si môžete sedačku s vyšším čelom postaviť ako priečku. Tieto sedačky si môžete umiestniť kamkoľvek. Napríklad do rohu do stredu alebo k stene. V každom prípade tieto robustné sedačky dodajú vašej obývačke štýl a urobia celkovo lepší dojem z vašej obývačky. Tento robustný druh sedačky vytvára akési jadro a stane sa bodom na ktorý sa všetky doplnky budú sústrediť.Rohové sedačky

Náš tip:

Nakupujte v kvalitných a overených e-shopoch: Kondela.sk, Merkurymarket.sk, 4home.sk nájdete v nich sedačky bytové doplnky.

Tento typ sedačky je asi jeden z najobľúbenejších. Ich výhodou je že vyniknú či už vo veľkom otvorenom priestore alebo aj v malých panelákových bytoch. Tieto sedačky sú výborným dizajnovým prvkom a ak ostanete v jednom druhu odtieňa, kombinácie farieb sa báť nemusíte. Materiál či už z kože alebo textílie je čisto na vás. Treba však myslieť na to že materiál by mal byť farebne podobný ako samotná obývačka. Pretože ladíte buď sedačku k stenám alebo steny k sedačke.

Tieto sedačky svojím fixným tvarom zaručujú dostatočne veľa komfortu a priestoru. Veľká výhoda týchto sedačiek je taktiež že sú vybavené funkciou rozkladania, teda že poskytujú možnosť rozloženia a celkovo zväčšenia priestoru na spanie alebo vylihovanie. Ak nedisponujú touto funkciou minimálne disponujú úložným priestorom. Ktorý možno nie vždy využijete no je dobré ho mať pre každú príležitosť.

Klasické pohovky

Taktiež určite výborným nábytkom na sedenie sú tieto klasické pohovky. V prvom rade tieto pohovky sa neodporúča ich vkladať do interiéru obývačky. Skôr tieto pohovky nájdete v inštitúciách ako v bankách, hoteloch, kanceláriách, v rôznych čakárňach a vo veľa ďalších inštitúciách. Tieto pohovky najčastejšie nájdete v dvojmiestnych a trojmiestnych verziách. Tieto pohovky sú praktické z hľadiska rozloženia, a určite po dlhej smene v kancelárii si ne radi ľahnete.

Ak by ste chceli tak samozrejme aj tieto pohovky si môžete dať do vašej obývačky. Avšak tu by ste si to museli premyslieť a skombinovať to s klasickým kombinovaným sedením 3+2+1. Pohovky od sedačiek spoznáte podľa veľkosti nožičiek ktoré sa odlišujú. Samozrejme určite aj sedačky sú často na nožičkách a zeme sa taktiež avšak tieto pohovky sú týmto určite typické. Určite tieto pohovky sa môžu stať taktiež aj doplnkom ktorý vám zmení štýl celého interiéru. Tieto pohovky sa hodia určite aj do iných miestností ako obývačky. Sú výborným riešením sedenia v detskej izbe. Kedy si vaši potomkovia môžu domov doviesť kamarátov ktorý sa môžu vyspať práve na takejto pohovke. Alebo taktiež sa hodí do hosťovskej izby pre nečakané návštevy ktoré u vás môžu taktiež stráviť noc.

Taburetky

Dnes môžete vyberať určite veľa druhov taburetiek. Cez rôzne vzory, rôzne tvary a špecifické farby. Naozaj sa v tom môžete vyšantiť a každý si určite nájde to svoje. Tieto taburetky majú korene v základe indického orientu a vždy v ňom určite mali svoje miesto. Dnes ich nájdete v rustikálnom či už severskom štýle. Je to výborné a štýlové doplnkové sedenie. Nájdu využitie aj v detských izbách kde poslúžia ako sedenie pre deti. Taktiež poslúžia dobre aj ako nejaký podložka na ktorú si môžete vyložiť nohy. Okrem dizajnového využitia majú využitie aj praktické. Kedy si môžete doladiť vašu sedačku v rovnakej farbe a v rovnakom štýle o túto taburetku. Taktiež v drvivej väčšine poskytujú aj úložný priestor ktorý závisí od veľkosti taburetky. Je to naozaj veľmi užitočný kus nábytku ktorý vám poslúži či už prakticky alebo čisto dizajnovo.

Výber najlepšieho produktu z každej kategórie sedačiek:

RIVER

SEGORIA

LUX

Hugo 321
Kreslo

Mari

URGO

RIVER

URASON

 

Kreslá

Tento typ sedenia bol stále veľmi populárny a našli ste ho takmer v každej domácnosti. Avšak za posledné roky tieto kreslá začali ustupovať do úzadia. Kedysi dá sa povedať že kreslá tvorili určite nejakú súčasť sedacích súprav. A v minulosti boli oveľa populárnejšie. Hovoríme tu o kombináciách klasického sedenia ako napríklad 3+1+1 alebo 3+2+1. V týchto prípadoch si kreslo určite a samozrejme svoje miesto v  domácnosti nájde.  Za posledné roky sa bytový dizajn zmenil a tak dnes ide už iba vo väčšine o individuálny prvok interiérového dizajnu. Avšak ešte stále je doba v ktorej podľa nás by si kreslo malo nájsť miesto v každej obývačke ak je naňho dostatok miesta.

Dnes je už naozaj veľa druhov kresiel a ich štýlov a ide o naozaj pohodlné sedenie. Nájdete tu druhy ako masážne kreslá, hojdacie kreslá, polohovateľné kreslá a veľa ďalších ktoré sú nejako odlišné od zvyšku sedenia. Určite aj v dnešnej dobe kreslá majú stále čo ponúknuť a dlhé roky ešte z módy určite vytlačené nebudú.

Vaky na sedenie

Aj keď tieto vaky si nevieme predstaviť na sedenie v obývačke. Môžeme ich zahrnúť do inej časti bytu alebo domu. Napríklad do vašej bytovej/domovej knižnice, kancelárie, izby na relax alebo detskej izby. Pretože tieto vaky sú určite pohodlné a sedieť na nich a čítať knihu je určite vynikajúci relax. Taktiež nájdu svoje opodstatnenie aj v detskej izbe je to vynikajúci spôsob sedenia pre vaše ratolesti a z takýchto vakov by mali určite radosť.

Počas sedenia v takomto vaku má vaša chrbtica taktiež ideálnu polohu pretože výplň vaku prispôsobí posed vášmu dieťaťu. Výplň týchto vakov je vytvorená polystyrénovými guličkami ktoré sú vytvorené z expandovaného penového polystyrénu. Taktiež je dôležitý pevný a kvalitný poťah s kvalitného materiálu. Taktiež takýto vak je potrebné prispôsobiť štýlu a farbe okolia. dnes ich nájdeme už aj v kaviarňach

Výber najlepšieho produktu z každej kategórie sedačiek:

 

RIVER

SEGORIA

LUX

Hugo 321
Kreslo

Mari

URGO

RIVER

URASON

Záver

Výber sedačky je určite veľmi dôležitý. Pretože je nejakým jadrom a dominantným bodom okolo ktorého sa doplnky a a ostatné kusy nábytku odvíjajú. Každý má predstavu o nejakom type sedenia. Avšak treba myslieť komplexne pre akú početnú domácnosť sedačku chcete, taktiež všetko je potrebné prispôsobiť a zladiť s okolím tak aby dojem z obývačky nebol horší ale naopak lepší. Tým myslím že treba zvoliť vhodnú farbu, čalúnenie a typ sedenia.

Náš tip:

Nakupujte v kvalitných a overených e-shopoch: Kondela.sk, Merkurymarket.sk, 4home.sk nájdete v nich sedačky bytové doplnky.