Aký robotický vysávač je najlepší? Rebríček top 10 pre rok 2024!

Robotické vysávače si dnes už môžeme všimnúť v takmer každej modernej domácnosti. Je to vynikajúci pomocník bez ktorého by si veľa rodín nevedelo predstaviť chod domácnosti. Tieto robotické vysávače za vás povysávajú celý priestor v ktorom sú umiestnené, zatiaľ čo vy ste v práci alebo keď relaxujete so šálkou kávy na záhrade. Vaša jediná starosť je vysypať smetí ktoré on bez vašej námahy sám povysával. Tieto roboty disponujú množstvom funkcií ktoré vy určite oceníte a s vysávaním si už starosti nemusíte robiť. Pretože vďaka týmto robotom vám odpadne jedna z dôležitých činností v domácnosti.

Na aké upratovanie robotický vysávač potrebujete?

Je dôležité sa aj zamyslieť nad tým na aký účel chceme robotický vysávač používať pretože sú robotické vysávače na koberce, robotické vysávače na mopovanie a klasické robotické vysávače. Alebo taktiež treba podotknúť že dnešná moderná technika je na toľko vyspelá že existujú vysávače 3 v 1 ktoré disponujú všetkými týmito tromi funkciami. Dokážete si ich sami naprogramovať na čo chcete a tak bez vašej námahy vám dôležité úlohy spojené s upratovaním.

Prečítajte si náš článok o klasických vysávačoch:

Najdete tu všetky potrebné informácie o výbere klasického vysávača

Výkon robotického vysávača

Vďaka tomu ako sú tieto robotické vysávače navrhnuté nepotrebujú tak vysoký výkon ako klasické vysávače. Všetky nečistoty saje priamo do nádobky vďaka čomu týmto vysávačom stačí aj nižší výkon. Vyššie výkony nemusia byť tak efektívne. A práve tento vyšší výkon má vo veľa prípadoch za následok to, že batéria bude mať menšiu výdrž. To znamená že nestihne povysávať cely dom/byt a z toho by ste po celom dni v práci určite neboli nadšený. To že tieto vysávače majú nižší výkon si dokážu vykompenzovať rotačnou kefou ktorá ma výborný efekt. Táto kefa je často sprevádzaná aj špeciálne určenou kefou na koberce.

Najlepší výrobcovia:


      SAMSUNG                                      iROBOT                                          SENCOR

Výdrž batérie

Trvácnosť teda výdrž batérie sa zväčša pohybuje od 40-240 minút. Ale najčastejšie sa stretnete s dobou vysávania od 100-200 min. Dôležitým faktorom pri výbere robotického vysávača je taktiež aj doba nabíjania. Bežná dĺžka nabíjania a pohybuje okolo 2-6 hodín. Je dôležité taktiež poznamenať že dnes už drvivá väčšina robotických vysávačov disponuje funkciou vrátenia sa do nabíjacej stanice. To znamená že keď robot má nízku hladinu batérie teda že sa o chvíľu vybije, tak sa sám vráti do nabíjacej stanice kde sa začne nabíjať.

S navigáciou či bez nej?

Bez navigácie Robotické vysávače bez navigácie patria medzi lacnejšie modely, a sú navrhnuté pre ľudí ktorý v miestnostiach ktoré chcú aby vysávač upratal nemajú veľa prekážok. Tieto druhy vysávačov sa orientujú pomocou dotykových senzorov. Avšak nemajú prehľad na ktorých miestach už boli povysávať. Preto sa často stáva že na niektorých miestach boli už niekoľko krát a zasa na iných ani raz.

S navigáciou – Tieto modeli patria už do vyššej triedy preto budú pochopiteľne aj drahšie. Tieto roboty si na začiatku zmapujú oblasť teda miestnosť v ktorej budú upratovať. Následne sa orientujú pomocou zabudovanej navigácie a tak sa nestane že na jednom mieste upracú dvakrát alebo naopak že nejaké miesto v miestnosti neupracú. Pri týchto vysávačoch sa najčastejšie stretnete s laserovou alebo kamerovou navigáciou prípadne ich kombináciou. Pre presný spôsob orientácie sa používa mapovacia technológia SLAM. Ktorá vytvára mapu kde robot bol, ktorú si môžete vy v mobilnej aplikácii následne pozrieť. Dokážete v nej taktiež sledovať presnú lokáciu robota.

Ovládanie

K funkciám vysávačov taktiež patrí aj ovládanie. Niektoré lacnejšie alebo staršie modely môžete ovládať len za pomoci diaľkového ovládača no tie modernejšie pomocou jednoduchej aplikácie. Táto aplikácia ma veľa funkcií cez rozdelenie izieb až po zakázané zóny ktoré môžete robotovi nastaviť.

Vyprázdňovanie a údržba

Tieto roboty sú mimoriadne jednoduché na údržbu. Majú v sebe zabudovanú nádobku na nečistoty ktorú jednoducho vyprázdnite. A filter ktorý po nejakej dobre treba vymeniť, ale pri niektorých modeloch ho stačí len opláchnuť. Zásobníky teda nádobky na nečistoty sa bežne pohybujú v objemoch od 0,3l – 0,7l. Ak robotický vysávač disponuje funkciou mopovania tak má tak sito či už vymeniteľnú alebo zabudovanú nádobku na vodu s objemom asi 150ml. Niektoré drahšie modely taktiež disponujú funkciou vyprázdňovania nečistôt v nabíjacej stanici. Táto stanica má v sebe sáčok do ktorého sa zmestí niekoľko násobne viac odpadu ako do nádobky zabudovanej vo vysávači. Tym pádom máte tú výhodu že nemusíte po každom používaní chodiť vysypávať smetí.

Náš rebríček tých najlepších:

I ROBOT ROOMBA I7

Výhody:

+ Ľahká údržba

+ Jednoduché ovládanie 

+ Ovládanie cez aplikáciu

+ Tichý výborný pomer ceny a kvality

Nevýhody:

– Niekedy problém s prekážkami

 

 

SAMSUNG BESPOKE JET BOT AI

Výhody:

+ Tichý

+ Kvalitný

+ Automatické vysypávanie

+ AI+ navigácia Intel

Nevýhody:

– Drahší

 

 

I ROBOT ROOMBA COMBO J7 

Výhody:

+ Robotický mop a vysávač 2v1

+ Tichý

+ Jednoducho ovládateľný

+ Rozpoznáva aj koberce

Nevýhody:

– Vyššia cena

 

 

SENCOR SRV 9550BK

Výhody:

+ Robotický vysávač a mop 2v1

+ Možnosť nastavenia 5 poschodí

+ Tichý

+ Výborný pomer ceny a kvality

Nevýhody:

– Častejšie vysypávanie

 

 

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2

Výhody:

+ Tichý

+ Výborný pomer ceny a kvality

+ Dlhá výdrž batérie

Nevýhody:

– Nedokáže zodvihnúť mop do potrebný výšok

 

 

Xiaomi Mi Robot Vacuum S10+

Výhody:

+ Tichý 

+ Výborný pomer ceny a kvality

+ Jednoduché ovládanie a údržba

Nevýhody:

– Mobilná aplikácia len v angličtine

 

 

Roborock S8 Pro Ultra Black

Výhody:

+ Mop a vysávač 2v1

+ Stanica na smetí

+ Tichý

Nevýhody:

– Vyššia cena

 

 

SENCOR SRV 6250BK-EUE3

Výhody:

+ Tichý 

+ Mobilná navigácia

+ Výborný pomer ceny a kvality

+ 2v1

Nevýhody:

– Menšia kapacita zásobníku

 

 

ROWENTA RR7447WH X-PLORER

Výhody:

+ Tichý

+ 2v1

+ Kvalitný navigačný systém

+ Výborný pomer ceny a kvality

Nevýhody:

– Nižšia doba prevádzky

 

 

IROBOT ROOMBA i3+ NEUTRAL

Výhody: 

+ 2v1

+ Výborný pomer ceny a kvality

+ Stanica na smetí

Nevýhody:

–  Kratšia doba prevádzky

 

 

Robotický vysávač XIAOMI Mi Robot Vacuum Mop PRO

Výhody:

+ Výborný pomer ceny a kvality

+ 2v1

+ Tichý

Nevýhody:

– Menší problém s načítaním máp

 

 

TP-Link Tapo RV30 Plus – Robotický vysavač a mop

Výhody:

+ Tichý

+ Cena

+ Vysipávacia stanica 

+ Navigácia