Ako si vybrať sušičku? Veľký test sušičiek roku 2024!

Za posledné roky sa sušička stala takmer neodmysliteľnou časťou každej domácnosti. Samozrejme ak je na ňu dostatok priestoru. Bielizeň vám dokáže výborne vysušiť a narovnať, čo znamená že po použití nemusíte bielizeň žehliť. Tento spotrebič ponúka množstvo výhod ale problém nastáva až pri kúpe tohto spotrebiča. Ak sa do sušičiek príliš nevyznáte môžete si narobiť len škodu a žiaden pôžitok. Ak si dávate otázky tipu ako napríklad: Podľa akých parametrov si vybrať sušičku? alebo Aký model sušičky je ten najlepší? a veľa ďalších tak ste na správnom článku. Uvedieme si parametre pre výber tej najlepšej sušičky, a poradíme vám s výberom.

Aký druh sušičky si vybrať?

Sušičky si tu rozvinieme na tri druhy kondenzačné, ventilačné a 2v1.

Kondenzačné sušičky

Tento druh sušičky funguje na princípe premeny vodnej pary na vodu. Horúci vzduch sa nasycuje vodnou parou ktorá tento vzduch ochladzuje a vzniknutá voda sa odvádza do zbernej nádobky. Teda funguje na princípe kondenzácie. Zbernú nádobku pred každým použitím treba vyprázdniť, avšak niektoré sa dajú napojiť na odpad. To znamená že nádobku nebudete musieť vyprázdňovať. Na zapojenie tejto sušičky vám stačí len zástrčka. Poznáme 3 tipy kondenzačných sušičiek:

Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom – Bielizeň je sušená v nižších teplotách, a voda sa kondenzuje tým že vzduch rovno táto sušička chladí. Úbytkové teplo sa postupne vráti späť do bubna a je využívané znovu a znovu. Táto sušička je známa svojou veľmi nízkou spotrebou.

Kondenzačná sušička s parnou funkciou – Pri tomto tipe sušičky sa bubon netočí, a prádlo je sušené za pomoci horúcej pary. Vďaka tejto para vašu bielizeň už žehliť nemusíte.

Kondenzačná sušička s priamym ohrevom – Tento typ sušičky má veľkú spotrebu elektrickej energie. Ide o lacnú sušičku staršieho druhu.

Náš tip: Nakupujte sušičky bielizne v kvalitných a overených e-shopoch: Fuego.sk, Planeo.sk, Klarstein.sk

Ventilačné sušičky

Tento druh sušičky suší bielizeň pomocou teplého vzduchu. Fungujú na tom princípe že nasávajú vzduch z miestnosti v ktorej je sušička umiestnená. Vzápätí sa tento vzduch ohrieva a vpúšťa do bubna s bielizňou. Po procese je para spoločne s horúcim vzduchom vypustená odvetrávacou trubicou. Tu sa dostávame na ich veľkú nevýhodu a tou je fakt že potrebujú priestor na odvetrávanie. Majú najnižšie prevádzkové náklady a tak ich najčastejšie využívajú práčovne.

Sušičky 2v1

Tento typ sušičky znamená práčka a sušička v jednom. Táto sušička je pre vás vhodná, ak ste priestorovo obmedzený, pretože nemusíte myslieť na priestor na sušičku a do miestnosti umiestňujete iba jeden spotrebič. Určite treba spomenúť vyššiu spotrebu vody. Keďže objem ktorý táto sušička dokáže vysušiť je menší ako objem prádla ktorý vyperie. Budete musieť časť prádla vybrať a a sušiť ho na viac krát.

Top 5 sušičiek podľa recenzií:

TR939I4C

PDCI10DKing

SAMSUNG
LG

RC8TV9AVWN

EZDry 

Kapacita bubna

Kapacita bubna sušičky je dôležitým kritériom pri výbere tohto spotrebiča. Avšak, voľba správnej kapacity závisí od potrieb a veľkosti domácnosti. Sušičky s menšou kapacitou okolo 4-6 kg sú vhodné pre jednotlivcov alebo malé domácnosti. Naopak, sušičky s väčšou kapacitou okolo 8-10 kg sú ideálne pre početnejšie rodiny. Taktiež, treba zvážiť dostupný priestor pre umiestnenie sušičky, pretože väčšia kapacita znamená aj väčšie rozmery spotrebiča. Kapacita bubna sušičky taktiež určuje, koľko bielizne je možné vysušiť na jednu dávku, čo je dôležité pre efektívne a rýchle sušenie. Celkovo, správna kapacita bubna sušičky je kľúčová pre pohodlné a účinné sušenie bielizne v každej domácnosti.

Tip na produkt:

Jet Set sušička

  • 1020 W
  • Moderný dizajn
  • Výborný pomer ceny a kvality
  • Veľmi úsporná

Energetická trieda

Energetická trieda sušičky je dôležitým faktorom pri výbere tohto spotrebiča. Sušičky s lepšou energetickou triedou, ako napríklad trieda A+++ sú veľmi úsporné a šetrné k životnému prostrediu. Taktiež, sušičky s lepšou energetickou triedou majú nižšiu spotrebu energie a tým aj nižšie prevádzkové náklady pre používateľa. Avšak, sušičky s lepšou energetickou triedou môžu byť taktiež určite drahšie. Treba však zvážiť, že ich úspornosť sa vyplatí dlhodobo a prinesie úspory na energii. Energetická trieda taktiež poskytuje informácie o účinnosti spotrebiča a umožňuje porovnať rôzne modely sušičiek. Pri výbere je dôležité zohľadniť, že sušičky s lepšou energetickou triedou prispievajú k ochrane životného prostredia a zníženiu vašich nákladov na energiu.

Výsledok testu top 10 sušičiek:

SAMSUNG
SAMSUNG

DV80T5220AW

BOSCH

PLWDSI86

2v1

Práčka,sušičkou

BEKO2v1

FDS75242CSH4A

beko

TR939I4C

CANDYCSOE

JetSet

2500

EZDry 

Smart funkcie

Smart funkcie sušičky sú moderným a praktickým doplnkom, ktorý zjednodušuje používanie tohto spotrebiča. Ako napríklad, niektoré modely sušičiek majú integrované WiFi alebo Bluetooth pripojenie, takže je možné ovládať sušičku cez smartfón. Taktiež, niektoré sušičky majú senzory, ktoré automaticky prispôsobia čas a teplotu sušenia podľa množstva prádla a jeho stavu. Určite stoji taktiež za spomenutie to že sa sušička automaticky vypne, keď je prádlo úplne suché. Smart funkcie takže umožňujú aj rýchlejšie a efektívnejšie sušenie. Avšak, treba zohľadniť, že sušičky so smart funkciami môžu byť drahšie. Celkovo, smart funkcie prispievajú k pohodliu a inteligentnému ovládaniu sušičky, čo je veľkou výhodou pre moderné domácnosti.