Aký sporák je ten správny? Najlepšie sporáky pre rok 2024!

V dnešnej dobe už sporáky niesu tak obľúbené ako kedysi. V poslednej dobe je už modernejšie a vo väčšej obľube ľudí samostná teda zabudovaná varná doska a rúra. No napriek tomu sú u niektorých ľudí stále obľubené. Avšak nie vždy je ch možne zabudovať preto sporáky sú výbornou voľbou kedy sporák len jednoducho vsuniete do medzery v kuchynskej linke. Keďže minimálne jeden člen domácnosti strávy v kuchiny a teda aj za sporákom naozaj veľa času musí byť ten sporák naozaj bez chyby. Musí byť jednoduchý na obsluhu a taktiež čistenie nesmie byť zdlhavé. Na dnešnom trhu naozaj nájdete veľké množstvo sporákov, no ktorý si vybrať. Na trhu je taktiež veľké množstvo aj nekvalitných a nepraktických sporákov. Preto by sme vám v tomto článku chceli poradiť a taktiež dať rady a tipy pre výber toho najlepšieho sporáka. V závere sme pre vás taktiež zostavily rebríček najlepších sporákov.

Náš tip na produkty:

Sporák indukčný GORENJE

 • Objem rúry 70l
 • Mnoho funkcií
 • Tlmené zatváranie rúry
 • Úsporný
 • Dynamické chladenie rúry

 

PHILCO PCGD 900 X

 • Objem 103l
 • Výborná energetická trieda
 • Platnička má až 5 horákov
 • Mnoho funkcií a režimov
 • Vysoká kvalita
 • Zabudovaný WOK horák

 

ELECTROLUX LKR564200K

 • Pekný a moderný dizajn
 • Vysoká kvalita
 • Sklokeramická doska
 • Disponuje veľa funkciami
 • Program AirFry

 

Electrolux LKI64020AX

 • Objem 73l
 • Mnoho programov a funkcií
 • Tiché a hladké zatváranie
 • Monerný dizajn
 • Vysoká kvalita

 

Náš tip: Nakupujte sporáky v kvalitných a overených e-shopoch: 

Planeo.sk

Andreashop.sk

TPD.sk

Fuego.sk

Ako si vybrať si vybrať sporák?

Sporák je teda rúra spojená s doskou na varenie, teda varnou doskou. Je to takzvaná klasika ktorá je aj teraz naozaj obľubená a ak vám vyhovuje rúra a varná doska v jednom treby sa tu zamerať na viacero parametrov. Je nutné si vybrať typ ktorý by ste si chceli kúpiť a následne ho podrobiť testom viacerých parametrov ktoré vám nižšie vypíšeme.

Typy sporákov

Platničky liatinové – V prvom rade treba podotknúť že pri tomto type je vyššia spotreba, avšak cena je naozaj veľmi výhodná a priaznivá. Avšak kôli nízkej cene rúra nieje nejak extra vybavená. Treba taktiež počítať s tepelnými stratami a s dlhším časom pri varení. Ovláda sa pomocou otočných gombíkov a je to produkt vhodný pre nenáročných použiváteľov. taktiež nieje veľmi vhodné na časté varenie.

Elektrický sporák – Je to asi najobľúbenejší sporák na trhu. Platničky môžu byť robené formou indukcie, sklokeramiky alebo liatinovými platničkami. Rúra je taktiež elektricky napájaná. Ľahká údržba, dotykové ovládanie alebo senzor zvyškového tepla sú taktiež veľkou výhodou. Disponuje taktiež množstvom užitočných programov.

Plynový sporák – Regulácia plameňa a ohrev sa veľmi jednoducho ovláda. Logicky sú platničky a rúra pripojené na plyn. Zvyškové teplo je takmer žiadne o únik plynu teda o bezpečnosť je postarané vďaka poistke proti úniku plynu, zabudované je taktiež zapaľovanie. Nevýhodou je nutná plynová prípojka a regulácia teploty nieje tak rozsiahla.

Kombinovaný sporák – Je to výborna voľba sporáku. Plynové platničky môžete mať v kombinácií s elektrickou rúrou. plynové platničky sú super pre jednoduchú reguláciu a rýchlosť varu. Výhodou sú aj všetky bezpečnostné poistky pre ktoré je tento typ sporaka s bezpečnosťou veľmi obľúbený.

Voľne stojaci alebo vstavaný?

Pre lepší dojem z kuchyne bude vstavaný sporák jednoznačne lepší. No sú drahšie ako voľne vstavané sporáky. Ak už teda mate linku zakúpenú a zariadenú tak budete potrebovať kúpiť voľne stojací sporák. Pri voľne stojacom je inštalácia menej náročna a taktiež cena je nižšia oproti vstavanému sporáku. Nevýhoda je tu tá že ostane medzera medzi kuchynskou linkou a sporákom.

Náš tip: Nakupujte sporáky v kvalitných a overených e-shopoch: 

Planeo.sk

Andreashop.sk

TPD.sk

Fuego.sk

Funkcie a programy

Sporáky sú dnes vybavené rozmanitými funkciami a programami, ktoré zvyšujú ich efektívnosť a flexibilitu pri varení. Napríklad, mnohé sporáky majú programy na rýchle predohriatie, čo šetrí čas pri príprave jedál. Avšak, hlavným dôvodom prečo sú sporáky neoddeliteľnou súčasťou kuchyne je ich schopnosť piecť a variť jedlá. Napriek tomu, že tieto funkcie môžu zvýšiť cenu sporáka, ich pridaná hodnota je výrazná. Ako napríklad, moderné sporáky sú nielen energeticky efektívne, ale aj privétivé zo strany uživáteľa. Vďaka nim môžete pripraviť širokú škálu jedál s minimálnym úsilím. Sporák môže mať rôzne programy varu s rôznymi teplotami, čo umožňuje variť viacero jedál.

Energetická trieda

Vďaka energetickej triede zistíme aku energeticku náročnosť má tento spotrebič teda akú spotrebu a ako spotrebne šetrný je. K najšetrnejším patria výrobky so značkou A až po A+++. Energetické triedy sa delia o G až po A+++.

Ovládanie

Pri kombinovaných sporákoch rúru môžete ovládať za pomoci dotykového displaya alebo gombíkov. Variacu časť gombíkmi. Indukčné a sklokeramické ovládate za pomoci displaya teda dotykovo a rúru dotykovo aebo gombíkmi. Liatinové sa ovládajú za pomoci tlačidel.

Náš rebríček top 10 najlepších sporákov:

Sporák indukčný GORENJE

Electrolux LKI64020AX

Mora C 2240 CW

BEKO FSM52020DW

BEKO FSM 62330 DXT

Mora K 5250 AW

AEG CCB6648ABM

SIS512TCX  AMICA

AMICA SSA 111 MB

GORENJE GEC5C61WG

 

Náš tip: Nakupujte sporáky v kvalitných a overených e-shopoch: 

Planeo.sk

Andreashop.sk

TPD.sk

Fuego.sk